شیمی بالینی

شیمی بالینی

شیمی بالینی

شیمی بالینی، زیر شاخه پاتولوژی بالینی است.

تعریف شیمی بالینی

به آنالیز بیوشیمیایی مایعات بدن به منظور تشخیص و درمان بیماری شیمی بالینی گفته میشود. در این تخصص برای شناسایی یا سنجش سطح ترکیبات شیمیایی مایعات بدن، واکنش های شیمیایی را مورد آزمایش و بررسی قرار میدهند.

واحد شیمی بالینی رازین، آزمایشات متنوعی را در این زمینه انجام می دهد. این آزمایش ها برای تشخیص و سنجش ترکیبات مختلف در خون، ادرار و مایعات بدن کاربرد دارند. ما به بیماران بخش مراقبت های بهداشتی رازین، بهداشت کودکان رازینو مراجعان تحت پوشش خدمات رفاهی نیز خدمت رسانی خواهیم کرد.

آزمایش های آزمایشگاه شیمی بالینی مرکز مراقبت بهداشتی رازین، توسط چندین آنالایزر کاملا اتومات انجام می‌شود. در این آزمایش ها از روش های طیف سنجی نور، ایمنی سنجی، طیف سنجی جرمی استفاده میشود. از روش های دیگر انجام این آزمایشات میتوان به ارزیابی انواع آنالیت‌ها در پنل های الکترولیت، متابولیک پایه و جامع، چربی، کبد، کلیه و قلبی عروقی اشاره نمود.

پنل الکترولیت

پنل الکترولیت برای کمک به تشخیص عدم تعادل مایع و الکترولیت، مقادیر سدیم، پتاسیم، کلرید و بی کربنات را ارزیابی کمک میکند.

پنل های متابولیک پایه و جامع

ما پنل های تست متابولیک پایه و جامع (Met B و Met C) را انجام میدهیم. در این آزمایشات اختلالات الکترولیت، عملکرد اعضای بدن مانند کلیه‌ها و سایر اختلالات متابولیک ارزیابی میشوند. پنل Met B شامل یک پنل الکترولیت، آزمایشات عملکرد کلیه، گلوکز و کلسیم میباشد.

یک پنل متابولیک جامع (Met C) دارای یک پنل الکترولیت، آزمایشات عملکرد کلیه، آزمایشات عملکرد کبد، گلوکز و کلسیم میباشد. تفاوت پنل Met C با پنل Met B در آزمایشات عملکرد کبد است.

آزمایشات کبد

آزمایشات کبدی، آلانین آمینوترانسفراز (ALT)، آلکالین فسفاتاز (ALP)، آسپارتات ترانس آمیناز (AST)، بیلی روبین، آلبومین و پروتئین کل را مورد بررسی قرار میدهند.

آزمایشات کلیه

پنل عملکرد کلیه شامل آزمایش هایی همچون آلبومین، کراتینین، نیتروژن اوره خون و یک eGFR از پیش محاسبه شده برای سنجش عملکرد کلی کلیه ها است.

پنل چربی

آزمایش های پنل چربی برای برآورد خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی انجام میشوند. همچنین در بررسی ریسک های وابسته به عواملی همچون عادت های غذایی، رژیم، استرس، ورزش و سبک زندگی، از این پنل به عنوان یک اقدام پیشگیرانه کاربرد دارند. یک پنل چربی استاندارد، معمولا کلسترول کل، کلسترول HDL، کلسترول LDL و تری گلیسیرید خون را مورد ارزیابی و سنجش قرار میدهد.

سم شناسی

آزمایش های سم شناسی ما برای بررسی و سنجش مواد مخدر از جمله مشتقات تریاک و الکل انجام میشوند.

آزمایش ادرار برای شناسایی سوء مصرف دارو یا مواد مخدر

برای بیمارانی که علائم مسمومیت، ضربه شدید یا سابقه مصرف مواد مخدر را دارند، غربالگری یا آزمایش ادرار تجویز می شود. میتوانید انواع مختلف این تست ها را در لیست آزمایشات ما مشاهده کنید.

کنترل دارو درمانی

در واحد شیمی بالینی، جهت بررسی نتایج و تعیین فاصله زمانی دوز دارو برای گیرندگان پیوند اعضا و سایر بیماران خاص آزمایشات لازم برای ارزیابی و کنترل میزان دارو انجام میشود. اندازه گیری دقیق میزان دارو موجب تشخیص صحیح دوز مناسب برای درمان است. جهت ارزیابی درمان با داروهای مختلف ضد صرع، محافظ قلب در شیمی درمانی، بازدارنده سیستم ایمنی و همچنین شناسایی مسمومیت های مشکوک آزمایشاتی در نظر گرفته شده است. داروهای بازدارنده سیستم ایمنی (سیکلوسپورین، تاکرولیموس و سیرولیموس) با استفاده از طیف سنجی جرمی متوالی آنالیز می شوند.

غدد بالینی

ما برای مطالعه روی هورمون ها و تشخیص اختلالات غدد درون ریز، آزمایش های مختلفی را انجام می دهیم. برای بسیاری از این آزمایش ها مانند تشخیص و کنترل دیابت و آزمایش عملکرد تیروئید امکان ارائه نتایج سریع وجود دارد. در آزمایشگاه ما برای تشخیص بیماران مبتلا به اختلالات غدد درون ریز شامل آزمایش تیروئید، پاراتیروئید، هیپوفیز، پانکراس، آدرنال و غدد جنسی مجموعه کاملی از آزمایش ها وجود دارد.

چربی ها و خطر بیماری های قلبی عروقی

ما برای بررسی خطر بیماری های قلبی تست های جامعی از جمله تشخیص انفارکتوس حاد میوکارد را انجام می دهیم.

PTH حین عمل

جهت بررسی پیشرفت جراحی پاراتیروئید، اندازه گیری بی وقفه و لحظه ای هورمون پاراتیروئید در نمونه های خون بیماران در اتاق عمل انجام می شود.

آنالیز گازهای خونی

برای تعیین وضعیت اسید-باز افراد با استفاده از آنالایزرهای گاز خون، آنالیز گازهای خونی روی خون های وریدی، شریانی و بند ناف انجام می شود. آنالایزرهای گاز خون غلظت pH، pCO2 (فشار نسبی کربن دی اکسید)، pO2، سدیم، پتاسیم، کلرید، کلسیم یونیزه، گلوکز و لاکتات را اندازه گیری می کنند. همچنین یک کواکسی متری کامل (اشباع اکسیژن، کربوکسی هموگلوبین، متهموگلوبین) و نتایج به دست آمده برای مقادیر مازاد باز، بی کربنات، p50 و دی اکسید کربن کل نیز ارائه میشود.