خدمات پاتولوژی

مطمئنا اسم پاتولوژی را زیاد شنیده اید. شاید از خودتان بپرسید پاتولوژی چیست و چه کاربردی در پزشکی دارد. ما در این قسمت می خواهیم به به این پرسش شما پاسخ درست و اصولی بدهیم پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

معنی کلمه پاتولوژی

پاتولوژی چیست؟ واژه پاتولوژی به معنی مطالعه درد و رنج می باشد. پاتولوژی یا آسیب شناسی زمانی که در پزشکی به کار برده می شود به هدف مطالعه بیماری می باشد. پایه و اساس این علم یا همان آسیب شناسی مدرن، فهمیدن اختلالات موجود در سلول ها و مولکول ها می باشد. این اختلال ها می توانند سبب به وجود آمدن بیماری های گوناگون در افراد شوند. با انجام آزمایش پاتولوژی می‌ توان تا حدود بسیار زیادی این اختلالات را متوجه شد. همچنین به این وسیله به زمینه ساختار و عملکرد طبیعی سلول ها کمک قابل توجهی کرد.

آزمایشات پاتولوژی چیست

آزمایشات پاتولوژی چیست. به طور کلی آزمایش هایی که بتوانند به بررسی اختلالات موجود در عملکرد بدن بپردازند آزمایشات پاتولوژی می باشند. تمام این آزمایش ها در آزمایشگاه مخصوص که زیر نظر یک پزشک پاتولوژیست می باشد انجام می شوند. آزمایشات پاتولوژی شامل آزمایش خون تا نمونه برداری از سلول ها و بافت های سرطانی می باشد. پزشک پاتولوژیست می تواند این نمونه ها را در زیر میکروسکوپ مشاهده کرده و نمونه برداری از بافت هایی که درگیر بیماری هستند، تشخیص وجود سرطان و یا عدم سرطان را انجام دهد. پزشک پاتولوژیست فردی است که می‌ تواند به صورت قطعی وجود یک بیماری را درون بدن افراد تشخیص دهد. به طور کلی پاتولوژی به بیماری ها و مشکلاتی که بدن با آن روبرو می‌ شود و همچنین اختلالاتی که بر روی سطح سلول ها به وجود می آید گفته می شود.

علت انجام این آزمایش

پاتولوژی چیست را پاسخ دادیم. همانطور که در مطالب بالاتر عنوان کردیم انجام این آزمایش می تواند وجود بیماری‌ های زیادی را مشخص نمایید. همچنین انجام این آزمایش برای موارد دیگر نیز بسیار مهم و ضروری می باشد. به عنوان مثال درمان بیماری، جلوگیری از بیماری، تعیین کردن خطر ابتلا به بیماری و همچنین نظارت بر پیشرفت بیماری جزو مواردی می باشند که آزمایش می‌ تواند آن ها را مشخص کند.

 به عنوان مثال اگر فردی به صورت ارثی و خانوادگی درگیر سرطان پستان باشد با انجام این آزمایش می تواند خطر ابتلا به بیماری را تا حدود زیادی متوجه شود. اگر پزشک برای شما این آزمایش و آزمایش خون تجویز می کند به این دلیل است که با وجود مدارک و شواهدی در رابطه با سلامتی شما نگران شده است. شما در هر سنی می توانید مبتلا به بیماری‌ های بسیار خطرناک شوید. پس یک راه بسیار موثر برای کشف این موضوع انجام آزمایش پاتولوژی می باشد. این آزمایش می تواند تا حدود بسیار زیادی مشکلی که در سلامت شما وجود دارد را مشخص کند.

دلایلی وجود دارد که افراد برای انجام این آزمایش به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌ شوند. غربالگری بیماری، پیدا کردن ریسک بالقوه سلامتی، تشخیص بیماری، کنترل کردن بیماری یا داروسازی، پیش‌ بینی یک بیماری و ... جزو موارد دیگری می باشند که سبب می شوند افراد به آزمایشگاه پاتولوژی مراجعه کرده و این آزمایش را انجام دهند. انجام این آزمایش برای تشخیص بیماری بسیار مهم است. زیرا پزشک با توجه به نتایج این آزمایش می‌ تواند تا حدود زیادی علت بیماری شما را متوجه شده و یک تشخیص درست داشته باشد. همچنین بنا به تشخیص درست خود یک طرح درمانی اصولی را نیز در پیش روی شما قرار دهد. همچنین این آزمایش برای افرادی که مبتلا به سرطان می باشند نیز بسیار مهم و ضروری است.

زیرا می‌ تواند تا حدود زیادی مشخص کند که سرطان ها در چه مرحله ای قرار گرفته اند. شما می توانید به دستور پزشک این آزمایش‌ ها را انجام دهید تا از وجود بیماری های درون بدن خود مطلع شوید. همچنین می توانید از وضعیت و نوع بیماری نیز در بدن خود اطلاع پیدا کنید. پزشک می‌ تواند با نتایج این آزمایش میزان داروها را در خون شما متوجه شده و تاثیرات آن ها را بر روی اندام های شما تا حدود بسیار زیادی ارزیابی کند.

جمع بندی در رابطه با اینکه پاتولوژی چیست

در مطالب بالا سعی کردیم در رابطه با این پرسش که پاتولوژی چیست پاسخ درستی بدهیم. انجام این آزمایش  مجموعه پیچیده ای از شرایط و وقایع می باشد. بعضی از افراد تمایلی برای رفتن به این آزمایشگاه ندارند. اما باید بدانید این آزمایش بسیار مهم و ضروری است و تا حدود بسیار زیادی می‌ تواند فرآیند تشخیص و درمان بیماری شما را مشخص کند. پزشک متخصص یا پاتولوژیست می‌ تواند جواب و نتایج آزمایش‌ های شما را بررسی کرده و آن ها را تفسیر کند. همچنین با بررسی جواب آزمایش شما بتواند بیماری های مختلف درون بدن شما را مشخص کند. این آزمایش مستقیماً با سلامت شما در ارتباط می باشد. پس باید یک آزمایشگاه خوب و با تجربه را پیدا کنید تا بتوانید با خیال راحت آزمایش خود را انجام داده و نتیجه ای درست به دست بیاورید.