آزمایش FBS یا قند خون ناشتا چیست؟

آزمایش FBS چیست؟

آزمایش FBS یکی از مهم‌ترین آزمایشاتی است که میزان قند خون بدن را اندازه‌گیری میکند. در این مقاله به دلیل انجام آزمایش FBS و اینکه Fbs در آزمایش خون چیست می‌پردازیم. امروزه این آزمایش یکی از مهم‌ترین پارامتر های سلامتی به شمار می‌آید. FBS نام مختصر شده Fasting blood sugar می‌باشد.  ناگفته نماند که در این آزمایش میزان گلوکز یا قند موجود در خون به صورت ناشتا اندازه‌گیری می‌شود. برای انجام دقیق این آزمایش می‌بایست حدود 8 الی 12 ساعت ناشتا باشید. همانطور که میدانید سلول ها برای داشتن انرژی و انجام فعالیت‌های بدنی به گلوکز نیاز دارند. اما وجود بیش از حد گلوکز یا قند ساده در سلول های خونی باعث رسوب آن در خون می‌شود. این امر باعث افزایش میزان قند خون و بروز بیماری دیابت در فرد می‌شود. بنابراین داشتن تغذیه اصولی و مناسب برای پیشگیری از بروز بیماری دیابت بسیار موثر است.

 وقتی فرد متوجه به چاقی بیش از حد و خشکی لب و دهان می‌شود باید به پزشک مراجعه کند. پزشک بعد از مشاهده چنین عواملی آزمایش FBS را تجویز میکند تا از میزان قند خون بیمار مطلع شود. همچنین عملکرد نامناسب انسولین در بدن باعث افزایش میزان قند خون در بدن می‌شود. وظیفه هورمون انسولین در بدن رساندن مقدار مناسبی از گلوکز به سلول های خونی می‌باشد. مهم ترین و اصلی ترین دلیل انجام این آزمایش تشخیص دیابت می‌باشد.

 

آزمایش FBS برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که دچار چاقی و اضافه وزنی بیش از حدی شده‌اند حتما باید هر ماه یکبار آزمایش FBS را انجام بدهند. زیرا احتمال بروز دیابت در این افراد بسیار بیشتر از سایرین است. همچنین افرادی که سن شان بالای 45 سال است بهتر است هر سه ماه یکبار جهت مطلع شدن از وضعیت سلامتی‌شان چکاپ کامل انجام دهند. زنانی که سابقه دیابت در بارداری داشته‌اند باید این آزمایش را هرچند ماه یکبار انجام بدهند. همچنین افرادی که سابقه ابتلا به دیابت در خانواده را دارند و نسبت به انسولین مقاومت دارند بهتر است این آزمایش را انجام بدهند. افرادی که ورزش نمی‌کنند و تحرک بسیار کمی دارند حتما باید آزمایش قند خون بدهند. افرادی که میزان تری گلیسرید خونشان بیشتر است و میزان کلسترول خونشان پایین است حتما باید این آزمایش را انجام بدهند. همچنین انجام دادن آزمایش قند خون برای افرادی که فشار خون بالایی دارند و سابقه سکته مغزی دارند الزامی است.

 

میزان نرمال fbs در افراد

همانطور که میدانید آزمایش FBS را توسط وسیله ای به نام گلوکومتر انجام می‌دهند و 12 ساعت باید قبل از انجام آزمایش قند خون ناشتا باشید. واحد اندازه گیری قند خون میلی گرم بر دسی لیتر است. میزان نرمال fbs در افراد بالغی که سابقه دیابت ندارند حدود 70 تا 110 میلی گرم بر دسی لیتر می‌باشد. همچنین میزان نرمال قند خون در افرادی که سابقه دیابت دارند حدود 80 الی 130 میلی گرم بر دسی لیتر است. میزان fbs در سالمندان بالای 50 یا 55 سال حدود 70 الی 100 میلی گرم بر دسی لیتر است. میزان نرمال قند خون در کودکان کمتر از 2 سال 60 الی 100 میلی گرم بر دسی لیتر می‌باشد. اگر میزان گلوکز در خون پایین تر از 100 میلی گرم بر دسی لیتر باشد بدین معناست که قند خون فرد نرمال است.

 اگر قند خون فردی بین 100 الی 125 میلی گرم بر دسی لیتر باشد یعنی فرد در مرض بیماری دیابت قرار گرفته است. این فرد باید با داشتن رژیم غذایی صحیح و اصولی و ورزش کردن میزان قند خون خود را کاهش دهد. اما اگر میزان قند خون فردی بیشتر از 126 میلی گرم بر دسی لیتر باشد یعنی فرد مبتلا به بیماری دیابت شده است و باید تحت نظر پزشک باشد. افرادی که قند خون بالا دارند و مبتلا به دیابت هستند عواملی را تجربه می‌کنند که در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

 

علائم دیابت و قند خون بالا

همانطور که میدانید با مشاهده آزمایش FBS میتوان میزان قند خون افراد را اندازه‌گیری کرد. یکی از بارزترین عوامل دیابت در افراد تکرر ادرار و تشنگی بیش از حد در فرد می‌باشد. افرادی که قند خون بالایی دارند، دهانشان مدام خشک است. همچنین اگر زخمی در ناحیه ای از بدن این افراد به وجود بیاید، دیر بهبود می‌یابد. پس بنابراین افراد دیابتی باید دقت کنند تا زخمی در بدنشان به وجود نیاید.